Γιουρόπα Λιγκ: "Χαρακίρι" του Ολυμπιακού!

Ημερομηνία δημοσίευσης: 16/03/2012

"Ιδανικός αυτόχειρας" ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ, αφού έχασε με 2-1 από τη Μέταλιστ με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο! Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν πολύ καλύτεροι στο α' ημίχρονο, αλλά "αγνώριστοι" στην επανάληψη.

'Εχασε 2-1 από τη Μέταλιστ με δύο γκολ στα τελευταίο δεκάλεπτο

Ο αγώνας ξεκίνησε με σέντρα-σουτ του Μιραλάς στο οριζόντιο δοκάρι (4'), ενώ στο 9' ο Φουστέρ έκανε γυριστό σουτ λίγο άουτ. Το σκορ άνοιξε στο 14', όταν σε σέντρα του Μιραλάς, ο προωθημένος Μαρκάνο με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 16΄ο Τζιμπούρ έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-0 (νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ντισλιένκοβιτς), ενώ στο 21' ο Ολυμπιακός είχε κι άλλο δοκάρι σε κεφαλιά του Τοροσίδη, από κόρνερ του Ιμπαγάσα. Στο 35' παραλίγο να είχαμε αυτογκόλ από τον Πάπα Γκουέι σε μια ανύποπτη φάση.

Οι τραυματισμοί του Ιμπαγάσα και του Μανιάτη επηρέασαν τον Ολυμπιακό, που  ήταν κακός στο β΄ημίχρονο. Στο 63' ο Μέγιερι απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Τάισον και στο 71' ο Μπλάνκο "σημάδεψε" το δοκάρι. Στο 77' ο Μοντέστο έκανε πέναλτι (χέρι), αλλά ο Μέγιερι μπλόκαρε τη μπάλα στο πολύ κακό χτύπημα του Ντάβιντς. Το 1-1 για την Μέταλιστ έγινε στο 81' με τον Βιγιάγκρα, που πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μέγιερι και μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 86' ο Ντέβιντς με τακουνάκι από κοντά σε χτύπημα κόρνερ πέτυχε το 1-2 και "πάγωσε" το "Γ. Καραϊσκάκης", ενώ η Μέταλιστ είχε κι άλλες ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μανιάτης (58' Μοντέστο), Χολέμπας, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ορμπάιθ (87' Ντιόγο), Τοροσίδης, Ιμπαγάσα (44' λόγω τραυματισμού Μακούν), Μιραλάς, Φουστέρ, Τζιμπούρ.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Ν, Βιγιάκρα, Τορσιλιέρι, Γκουέι, Ψενίντσιχ, Κλέιτον Ζαβιέ, Σόσα, Τόρες, Μπλάνκο, Μάρλος (46' Ντέβιντς), Τάισον

* Στους αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ, που ξεκίνησαν νωρίτερα, έγινε η πρώτη έκπληξη και η Ατλέτικ Μπιλμπάο απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης τη Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, καθώς τη νίκησε και στο "Σαν Μαμέζ" με 2-1. Ακόμη προκρίθηκαν το Ανόβερο, η Βαλένθια και η Άλκμααρ. Τα αποτελέσματα και τα συνολικά σκορ είναι: Αθλέτικ - Γιουνάιτεντ 2-1 (5-3), Ανόβερο - Σταντάρ Λιέγης 4-0 (6-2), Αϊντχόφεν - Βαλένθια 1-1 (3-5), Ουντινέζε - Άλκμααρ 2-1 (2-3).