Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασαν δύσκολα τα φαβορί
Πανταζίδης Ν.
Ημερομηνία δημοσίευσης: 23/12/2010

Κι οι τρεις "μεγάλοι" προκρίθηκαν χθες στους "8" του "Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ", αφού νίκησαν δύσκολα, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο, τους θεωρητικά "μικρότερους" αντιπάλους του. Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 στην Τρίπολη, ο ΠΑΟΚ 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και ο Παναθηναϊκός στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ τα Τρίκαλα με 3-2.

Μπορεί και με δέκα...

Ενώ μετά την αποβολή του Μέλμπεργκ όλα έδειχναν ότι Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός θα έλυναν τις διαφορές τους σε επαναληπτικό στο Ν. Φάληρο, το γκολ του Ιμπαγάσα στο 86', μετά από συνεργασία με τον Ζαϊρί, έδωσε τη νίκη και το "εισιτήριο" για τους "8" του Κυπέλλου στους "ερυθρόλευκους". Η νίκη απόλυτα δίκαιη για τους Πειραιώτες, που ήταν πολύ καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, πλην όμως βρήκαν απέναντί τους στο α' ημίχρονο έναν καταπληκτικό Ντεγκρά. Στο 77' είχε αποβληθεί σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μέλμπεργκ για σκληρό φάουλ στον Μπαστία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Πουλίδο, Ορόθκο, Λαδάκης (81' Φρανκού), Μπαστία, Καρέρα, Ουντότζι, Κρις (70' Κερ), Μπακασέτας (57' Φορτούνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάρντο, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος (70' Ζαϊρί), Ιμπαγάσα, Πάντελιτς (76' Φουστέρ), Μιραλάς, Χολέμπας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ουρτάδο, Ριέρα (84' Ποτουρίδης).

"Ρεβάνς" ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα 2-1 τον ΠΑΣ στην Τούμπα παίρνοντας ρεβάνς από τους Γιαννιώτες για τον περυσινό αποκλεισμό στους "8" με το βαρύ 4-0 στα Γιάννενα. Από την άλλη πλευρά ο "Άγιαξ της Ηπείρου" έμεινε με τις πολύ καλές εντυπώσεις που άφησε ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μείωσε σε 2-1 και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Ο "δικέφαλος" προηγήθηκε μόλις στο 3' με ένα αστείο αυτογκόλ που σημείωσε ο Βάντερσον, αφού ο Σικαλιάς δεν μπόρεσε να διώξει το μακρινό του γύρισμα. Ο ΠΑΣ είχε μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Μπακαγιόκο στο 34’, ωστόσο στο 42’ ο Αθανασιάδης με εύκολο κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-0. Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο ΠΑΣ απείλησε στο 50’ με τον Μπακαγιόκο και μείωσε σε 2-1 στο 53’ με τον Ιβοριανό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπακαγιόκο (61') και Ντε Βινσέντι (69'), αλλά δεν κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μπουσαϊντί (18' Σαβίνι), Κοντρέρας, Τσιρίλο, Σακελλαρίου, Γκαρσία, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Κριστιάνο (46' Ελ Ζαρ), Σαλπιγγίδης (77' Φιλομένο), Αθανασιάδης.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σικαλιάς, Ντάσιος, Βάντερσον, Πάντος, Μιχαήλ, Κεϊτά, Ντε Βιντσέντι (71' Βαγγελής), Κυριάκος (71' Ανδράλας), Σκούφαλης, Σιαλμάς (62' Τζάνης), Μπακαγιόκο.

"Φλύαρος" ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να βελτιώσει αισθητά την αγωνιστική του εικόνα, νίκησε "με την ψυχή στο στόμα" τα Τρίκαλα. Προηγήθηκε 2-0 μέσα σε 2' στο τέλος του ημιχρόνου, για να απαντήσουν αμέσως μετά τα Τρίκαλα. Στο 42' ο Καρνέζης έκανε σωτήρια απόκρουση σε κοντινό σουτ του Ρούσεφ, για να πετύχει το 1-0 ο Νίνης στο 43' με δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής και το 2-0 ένα λεπτό αργότερα ο Λέτο με σουτ από την άλλη πλευρά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σε σουτ του Τελκίνσκι, ο Κοντογουλίδης με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής μείωσε σε 2-1.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο β' ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3-1 στο 68' με τον Βύντρα από κοντά, για να σημειώσει το 3-2 ο Κόρμπου στο 70'.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (39' Χριστοδουλόπουλος), Καραγκούνης (77' Γκοβού), Νίνης, Λέτο, Σισέ.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τόλιος, Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Κόρμπος, Χρήστου, Μπριλάκης, Τελκίνσκι (83' Μπακογεώργος), Μίνγκας, Ρούσεφ (59' Ριζογιάννης), Μανουσάκης, Κοντογουλίδης (79' Μπαριέντος).

* Οι αγώνες της φάσης των "16" ολοκληρώνονται σήμερα με άλλους τρεις αγώνες: 3.30 μ.μ. Εθνικός Αστέρας - Διαγόρας, 5.30 μ.μ. Ηρακλής - Κέρκυρα, 8.00 μ.μ. Λάρισα - ΑΕΚ.